Chiny w Paczkowie

Strona g³ówna Dla Mieszkañców Aktualno¶ci Chiny w Paczkowie

Od wczoraj w siedzibie paczkowskiego Ogniska Artystycznego mo¿na ogl±daæ niezwyk³± ekspozycjê - oryginaln± wystawê piêknych wycinanek okiennych z Chin.

Papierowe wycinanki maj± w Chinach przesz³o tysi±cletni± tradycjê i s± jedn± z najpopularniejszych sztuk ludowych. Wraz z upowszechnieniem wynalazku jakim by³ papier, w Chinach pojawi³a siê sztuka wycinania w nim przeró¿nych wzorów. Trudno znale¼æ inn± technikê, która stworzy³a w Chinach tak wielk± ilo¶æ dzie³. Na pocz±tku powstawa³y one na wsiach gdzie by³y najtañsz± form± dekoracji. Poprzez wiele wieków, a¿ do dzi¶ chiñska wycinanka, jako sztuka u¿ytkowa, s³u¿±ca do zdobienia wnêtrz (okien, drzwi, ¶cian, lampionów), wykszta³ci³a wiele form i odmian. W zale¿no¶ci od regionu wycinanki przedstawiaj± ró¿ne motywy - nie tylko ro¶linne, ale tak¿e zoomorficzne (ptaki, owady, zwierzêta), postaci bohaterów ludowych opowie¶ci, sceny figuralne.

Misternie wykonane chiñskie wycinanki trafi³y do Paczkowa - 30 z nich mo¿na obejrzeæ w holu paczkowskiego "Domu Plastyka" (Rynek 20). Pozosta³e eksponaty wystawy - wycinanki, latawce, chiñskie figurki, maskotki, a nawet elementy oryginalnej chiñskiej garderoby zosta³y udostêpnione w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy (ul. S³owackiego 7). Wszystkie dalekowschodnie "gad¿ety" sprowadzi³ do naszego miasta dr Henryk Brandys - z wykszta³cenia archeolog ¶ródziemnomorski i orientalista; specjalista filologii jêzyków orientalnych, w tym arabskiego i staroegipskiego. Jest doktorem nauk historycznych, przez dziesiêæ lat pe³ni³ funkcje g³ównego inwentaryzatora w Muzeum Narodowym, pracowa³ tak¿e jako starszy kustosz w Pañstwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Dr Brandys nale¿y do grona najwybitniejszych znawców historii i kultury Dalekiego Wschodu w Polsce.

We wtorek 15 czerwca Henryk Brandys, w ramach paczkowskiego "Spotkania z Chinami", dokona³ w "Domu Plastyka" oficjalnego otwarcia tej niezwyk³ej ekspozycji. Zaprezentowana wystawa stanowi w³asno¶æ Ambasady Chiñskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Wykonane z nies³ychan± precyzj± elementy przedstawiaj± chiñskie znaki zodiaku oraz fascynuj±ce ¿yczenia noworoczne, podwieszane w oknach domów "Kraju Smoka". Wiele z nich kryje w sobie niezwykle skomplikowany symboliczny przekaz, którego w³a¶ciwy odbiór czêsto wymaga nie lada wyobra¼ni i skupienia. W naszym mie¶cie prace bêdzie mo¿na ogl±daæ co najmniej do koñca czerwca br.

W drugiej czê¶ci dr Brandys spotka³ siê z mieszkañcami Paczkowa w czytelni Biblioteki Publicznej, gdzie z pasj± opowiada³ o historii, kulturze, tradycji, obyczajach i wspó³czesnej sytuacji Chin. Jako wielokrotny bywalec tamtejszego regionu, Henryk Brandys posiada ogromn± wiedzê na temat Dalekiego Wschodu i chêtnie dzieli siê ni± z innymi.
Dzieñ wcze¶niej naukowiec spotka³ siê z paczkowskimi dzieæmi, prowadz±c w Ognisku Artystycznym ciekawe warsztaty z kaligrafii Chiñczyków. Nasi najm³odsi mieli okazjê, pod okiem fachowca, nauczyæ siê pisowni znaków sylabowego pisma chiñskiego. Dzieciaki poradzi³y sobie znakomicie, prezentuj±c swoje spore plastyczne talenty. Równie dobrze poradzili sobie równie¿ z rysowaniem charakterystycznych smoków - silnie zakorzenionych w folklorze i sztuce Chin symbolami szczê¶cia. Dr Brandys obieca³ zaprezentowaæ najlepsze prace ma³ych paczkowian w chiñskiej ambasadzie.

Otwórz