Pieszo

Strona główna Dla Turystów Aktywny wypoczynek Pieszo

Będąc w Paczkowie warto wybrać się na pobliską Górę Borówkową (899 m.n.p.m.). Szczyt ten leży na granicy polsko-czeskiej w Górach Złotych, ponad Przełęczą Lądecką.

Od 2006 roku na Górze Borówkowej istnieje wieża widokowa (na zdjęciu), z której roztacza się szeroka panorama na Kotlinę Kłodzką po polskiej stronie, po czeskiej Morawy i Śląsk a poprzez wąski pas państwa czeskiego na rozległe obszary Pogórza Sudeckiego na obszarze Polski w tym Paczków, Otmuchów, Kamieniec Ząbkowicki. Przy dobrej widoczności widok zapiera dech w piersiach.

Wieża widokowa jest otwarta dla turystów od maja do września. W sezonie na szczycie działa również turystyczny bufet, w którym można zaopatrzyć się np. w napoje chłodzące i smaczną kiełbaskę z grilla. Na szczyt Góry Borówkowej prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych:

  • czerwona ścieżka krajoznawcza biegnąca pętlą z i do Lądka-Zdroju
  • polski zielony szlak z zamku Karpień do Złotego Stoku
  • czeski niebieski szlak ze wsi Travná
  • czeski czerwony szlak z Javorníka do Bilej Vody

Po czeskiej stronie warty odwiedzenia jest punkt widokowy Wysoki Kamień (Vysoky Kamen, 691 m.n.p.m.). To skalne wzniesienie znajduje się w okolicach wsi Horni Hostice, będącej czeskim odpowiednikiem podpaczkowskiej wsi Gościce. Roztacza się z niego przepiękna panorama Gór Rychlebskich oraz Przedgórza Paczkowskiego. Na Wysoki Kamień prowadzą dwa znakowane szlaki:

  • czeski żółty szlak ze skrzyżowania w Hornich Hosticach
  • czeski czerwony szlak z Javornika do Bilej Vody

W pobliskim Złotym Stoku (Pl. Mickiewicza) usytuowany jest węzeł trzech szlaków. Przechodzą tamtędy dwa szlaki: czerwony im. M. Orłowicza do Lądka Zdroju (4 godz.), zielony do Radochowa (4 godz. 30 min.) i Barda (4 godz. 30 min.) oraz zaczyna się szlak czarny do Chwalisławia (1 godz. 20 min.).

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (szlak czerwony) przebiega na całej długości Gminy Paczków przez Kozielno, Paczków, Unikowice, Ujeździec i Trzeboszowice (długość na naszym terenie ok. 18 km). Całkowita długość Szlaku im. Orłowicza wynosi ok. 440 km, a szacowany czas przejścia - 104 godziny. Szlak rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Krowiarki, Masyw Śnieżnika, Wodospad Wilczki, Lądek-Zdrój, Góry Złote do Paczkowa i dalej przez Głuchołazy, Góry Opawskie do Prudnika. Szczegóły tutaj.

Otwórz