Festiwal Moritza Brosiga

Strona g³ówna Kultura O¶rodek Kultury i Rekreacji Festiwal Moritza Brosiga

PACZKOWSKI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ im. MORITZA BROSIGA

Organizatorzy: O¶rodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Urz±d Miejski w Paczkowie
Dyrektor Festiwalu: Andrzej K³oczko
Kierownik artystyczny i prowadzenie koncertów: Jacek Woleñski
Honorowy Patronat: Ordynariusz Opolski Ksi±dz Arcybiskup Andrzej Czaja

Paczkowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga od roku 2002 stanowi presti¿ow± muzyczn± wizytówkê Paczkowa, ¶ci±gaj±c co rok do naszej gminy s³awnych artystów sceny polskiej, a tak¿e liczne grono melomanów z ca³ego ¦l±ska.
W 2006 roku Festiwal po raz pierwszy wspó³finansowany by³ ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Czechy - Polska i dziêki temu muzyka naszego wybitnego kompozytora Moritza Brosiga przekroczy³a granice naszego pañstwa i urzeczywistni³a siê przes³anie naszego Festiwalu "Muzyka ponad granicami".
Ziemia ¦l±ska to prawdziwy kocio³ kulturowy - gromadzi wiele narodowo¶ci, wyda³a wielu kompozytorów dzisiaj ju¿ nieznanych i odkrywanych na nowo - jak Moritz Brosig.

PROGRAM TEGOROCZNEGO FESTIWALU:  


 

MORITZ BROSIG urodzi³ siê 15 pa¼dziernika 1815 roku w Lisich K±tach (woj.opolskie, gmina Paczków), zmar³ we Wroc³awiu 24 stycznia 1887r. Pochodzi³ z niezamo¿nej rodziny. Jego zainteresowanie muzyk± zainteresowa³o w³a¶cicieli pa³acyku w Lisich K±tach gdzie pó¼niej grywa³ do mszy w kaplicy przypa³acowej. Nastêpnie trafi³ do Wroc³awia, gdzie pobiera³ nauki u Franza Wolffa - organisty tamtejszej katedry. Po kilku latach studiów na Uniwersytecie Wroc³awskim uzyska³ tytu³ doktorancki z filozofii.
W latach 1853 - 1884 by³ Wroc³awskim Kapelmistrzem Katedralnym, a nastêpnie w okresie 1868 - 1871 piastowa³ funkcjê kierownika sekcji Stowarzyszenia ¦w.Cecylii w diecezji Wroc³awskiej, by³ tak¿e wyk³adowc± na Uniwersytecie Wroc³awskim.
Brosig by³ twórc± muzyki sakralnej o w³asnym profilu, komponowa³ chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki wszed³ przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, jak równie¿ prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga znane by³y i cenione w niemieckojêzycznej ¶rodkowej Europie II po³owy XIX wieku, a wykonywane na ca³ym kontynencie. Niezwykle piêkna muzyka tego wybitnego twórcy odkrywana jest teraz na nowo.

Opinie o festiwalu

Ksi±dz Arcybiskup Alfons Nossol - by³y Ordynariusz Opolski:
Muzyka jest jednym z najwspanialszych wyrazów g³êbi ludzkiej duszy, potrafi poruszaæ, zachwycaæ, budziæ w cz³owieku szlachetne uczucia. Nic zatem dziwnego, ¿e muzyka stanowi od niepamiêtnych czasów tak¿e wyraz religijnej przestrzeni cz³owieka, a kompozycje o inspiracji religijnej wyra¿a³y i wyra¿aj± to, czego czêstokroæ s³owami przekazaæ nie mo¿na.
Nasza przepiêkna Ziemia ¦l±ska wyda³a tak¿e wielu kompozytorów, których muzyka po dzi¶ dzieñ poruszaæ mo¿e wra¿liwe struny serca swoim piêknem i transcendentaln± g³êbi±. Wielu spo¶ród nich zosta³o niestety zapomnianych. Cieszy zatem fakt, ¿e niniejsze przedsiêwziêcie po¶wiêcone jest jednemu z nich - Moritzowi Brosigowi, pochodz±cemu z ma³ej wioski Lisie K±ty ko³o Paczkowa kompozytorowi i organi¶cie, twórcy wielu organowych dzie³ religijnych. Choæ ¿y³ i tworzy³ przed ponad 150 laty, w zupe³nie innej rzeczywisto¶ci ¦l±ska, jego muzyka potrafi zachwycaæ po dzi¶ dzieñ i dzia³aæ inspiruj±co. Jest ona tym swoistym ?jêzykiem serca?, który rozumiany mo¿e byæ przez ludzi ró¿nych czasów, kultur i jêzyków. W dobie kiedy tak bardzo aktualne jest wzajemne zrozumienie, dzia³anie integruj±ce i jedno¶æ, jego muzyka mo¿e stanowiæ swoisty wk³ad w to dzie³o.

Julian Gembalski - organista wirtuoz,kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach:
Festiwal im. Moritza Brosiga, mimo ?m³odego wieku?, wpisa³ siê mocno w ¿ycie ¦l±ska i pozwoli³ na odkrycie nowych kart jego kultury muzycznej. Dziêki koncertom w malowniczych ¶l±skich miejscowo¶ciach, oddalonych od g³ównych centrów kulturalnych, mi³o¶nicy muzyki i mieszkañcy regionu mog± poznawaæ dzie³a kompozytorów zwi±zanych ze ¦l±skiem lub st±d siê wywodz±cych.
To w³a¶nie na ¦l±sku, Dolnym jak i Górnym, ze ¦l±skiem Opolskim, jako osi± regionu, kwit³a od wieków kultura muzyczna. Wykszta³ceni organi¶ci, muzycy ko¶cielni, nauczyciele i kompozytorzy, tworzyli tu muzykê na potrzeby liturgii i dla zbudowania ludzkiego ducha. Poprzez Festiwal muzyka ta, a tak¿e muzyka innych obszarów, rozbrzmiewa na nowo, ³±czy ludzi i pozwala prze¿yæ jej piêkno,które - nie ogl±daj±c siê na granice, narodowo¶ci czy wyznania -u³atwia tworzenie miêdzyludzkiej wspólnoty.
Niech Festiwal rozwija siê coraz bardziej i promienieje na kolejne miejscowo¶ci, posiadaj±ce niejednokrotnie cenne i piêkne ¶wi±tynie, wyposa¿one w warto¶ciowe organy warte pokazania i o¿ywienia artystyczn± muzyk±.

Waldemar Krawiec - organista wirtuoz, propagator muzyki i postaci Brosiga:
Moritz Brosig jest filarem muzyki ¦l±skiej XIX wieku. Podobnie jak wielki J.S.Bach ca³e swoje ¿ycie po¶wiêci³ twórczo¶ci na potrzeby ko¶cio³a. Jego muzyka by³a wykonywana w katedrze wroc³awskiej, gdzie pracowa³. Z tego miejsca promieniowa³a na ca³± Europê. Obecnie jest na nowo odkrywana i wprowadzana do repertuaru koncertowego. Wa¿nym jest, by muzyka Brosiga by³a wykonywana w miejscu jego urodzenia, a jego twórczo¶æ nie zosta³a zapomniana przez mieszkañców ¦l±ska.

Izabela Migocz - sopran, solistka i pedagog Zespo³u Pie¶ni i Tañca "¦l±sk":
Najcenniejsze jest to, ¿e wspania³a muzyka tego wielkiego kompozytora rozbrzmiewa za spraw± w³a¶nie koncertów festiwalowych w miejscowo¶ci narodzin Brosiga i rodzinnych okolicach. Powraca równie¿ pamiêæ o tym wybitnym twórcy, a jego kompozycje odkrywane s± na nowo.

Piotr Rojek - organista wirtuoz:
Festiwal im. Moritza Brosiga to piêkna idea, która promuje zarówno sylwetkê muzyczn± s³ynnego kompozytora XIX wieku, jak i muzykê klasyczn± w szerokim rozumieniu. Cykl recitali ukazuje muzykê na wysokim poziomie artystycznym, która od pocz±tku istnienia festiwalu rozbrzmiewa nie tylko w Paczkowie, ale i okolicznych miejscowo¶ciach, takich jak: Dziewiêtlice, Trzeboszowice,Go¶cie, Kamienica. Tegoroczny Festiwal zapowiada siê niezwykle atrakcyjnie. Po raz pierwszy zostan± przekroczone granice. Muzyka zabrzmi równie¿ po czeskiej stronie - Javornik, Bila Voda.
Organizatorom festiwalu, ¿yczê wielu wytrwa³o¶ci w dzia³aniach, a Pañstwu piêknych niezapomnianych wzruszeñ.

Jolanta Kremer - sopran, solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego:
Idea festiwalu im.Moritza Brosiga warta jest wyj±tkowej uwagi przede wszystkim dlatego, ¿e festiwal ten powsta³ z dala od wielkomiejskiego zgie³ku i wielkich centrów kultury. Gratulujê w³adzom Paczkowa, ¿e podchwyci³y ideê tego przedsiêwziêcia. Warto wiêc odwiedzaæ ziemiê paczkowsk± tak¿e i dla mo¿liwo¶ci pos³uchania dobrej muzyki.

Organizacjê Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga wspiera Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Samorz±d Województwa Opolskiego.

Zdjêcia w galerii pochodz± ze strony internetowej O¶rodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie - www.paczkow.eu.

Otwórz